Kdo by si nepamatoval na strhující výkon Andrease Wolffa ve finále mužského EHF EURO 2016? Nebo na překonání rekordu Sandera Sagosena v počtu vstřelených branek na jednom EURO 2020? EURO EHF však není jen o těch, kteří nám ve velkých chvílích vnutili své pohledy. Existuje spousta neopěvovaných hrdinů, kteří upoutali naši pozornost, a přesto nezískali titul, kteří zvedli nad hlavu trofej, zatímco byli zastíněni jinými, ale zaslouží si, aby byl jejich přínos oslaven, nebo kteří stáli v čele akce, aniž by se dostali do finálového víkendu.
Zde uvádíme seznam největších neopěvovaných hrdinů v historii mužského EHF EURO.
- Alex Dujshebaev, Španělsko
Dujshebaev se v letech 2018 a 2020 dočkal slávy trofeje a v roce 2016 dokonce stříbra, ale zejména v roce 2020 byl možná trochu přehlížen vzhledem ke své roli při úspěchu Španělska.
S 37 góly, které ho zařadily na páté místo v celkovém pořadí nejlepších střelců, a také s 32 asistencemi, které ho zařadily na čtvrté místo v celkovém pořadí, byl Dujshebaev lídrem Španělska v obou statistikách. Pravý obránce se nedočkal ocenění All-Star, jeho pozici obsadil spoluhráč Jorge Maqueda, přesto byl pro svou stranu klíčový.
Dujshebaev, který je definicí hráče se spojkou, vstřelil v semifinále vítězný gól, když Slovinsko dotáhlo zápas do vítězného konce, a dovedl Španělsko do třetího finále EURO v řadě, které vyhrálo 34:32. Od té doby prokázal ještě větší sklony ke gólům v čase peněz, a to jak na olympijských hrách v Tokiu 2020, tak v Lize mistrů.
Dujshebaev si na nadcházejícím EURO EHF nezahraje, protože se snaží dostat své rameno zpět do plné síly.
- Alfredo Quintana, Portugalsko
Kteří jednotlivci vedle Sagosena vyčnívali ze svého týmu na EHF EURO 2020? Alfredo Quintana byl bezpochyby jedním z nejikoničtějších hráčů na šampionátu 2020, který se svými charismatickými oslavami dotáhl Portugalsko k historicky významnému šestému místu, a to 14 let po své předchozí účasti na vrcholné akci.
Svým tažením na EHF EURO 2020 se Portugalsko vrátilo do mezinárodních soutěží s velkou pompou a dalo jasně najevo, že tu nejen zůstane, ale že tu bude bojovat o nejvyšší příčky. Vedle 84 zákroků, které ho v tomto žebříčku vynesly na třetí místo, měl Quintana klíčový podíl na tom, že Portugalsko dokázalo hrát svou vysoce efektivní sedmičku proti šesti.
Následovat měla tragédie, kdy házenkářská obec truchlila nad Quintanovým náhlým odchodem na začátku roku 2021, ale jeho výkony a záběry, jak si užívá kouzelné tažení v roce 2020, nebudou nikdy zapomenuty.
- Gudjon Valur Sigurdsson, Island
Nejlepší střelec všech dob na mužském EHF EURO, islandská stálice Gudjon Valur Sigurdsson, odehrál svůj poslední ročník této akce v roce 2020, než ukončil kariéru. Jeho 18 gólů v Malmö vyneslo Sigurdssonovi celkovou bilanci 288 branek, jeho nejbližší soupeř Nikola Karabatič jich má nyní 264. Sigurdsson se rovněž řadí na první místo v počtu odehraných zápasů na EURO EHF, když se za dvě desetiletí účastí na EURO, počínaje rokem 2000, představil v 59 zápasech.
A je toho víc: Levé křídlo drží rekord v počtu vstřelených branek v mezinárodní házené, když ve 364 zápasech nastřílel celkem 1875 gólů.
Co se však týče trofejní slávy, Sigurdsson nikdy neokusil chuť vítězství. Byl sice členem islandského týmu, který získal bronzovou medaili na EHF EURO 2010 a v roce 2008 vybojoval také olympijské stříbro, ale jeho individuální úspěchy tvoří rozhodně delší seznam.
- Neúspěšný tým Německa v roce 2016
Před finále EHF EURO 2016 němečtí novináři vtipkovali o tom, že jejich národní tým bojuje o trofej se sestavou hráčů, o které i tito experti, kteří se zabývají vším, co se týká házené, sotva slyšeli. Řada zranění zvučných hvězd, jako jsou Uwe Gensheimer, Patrick Wiencek a Paul Drux, před akcí, k nimž se během turnaje přidala zranění takových osobností, jako jsou Christian Dissinger a Steffen Weinhold, znamenala, že museli nastoupit mnohem méně zkušení hráči.
Přesto Německo postoupilo až do finále a šokovalo evropský házenkářský svět, když ve finále dominovalo nad Španělskem.
Těm nepochybně pomohl nevídaný výkon Andrease Wolffa, který donutil Španělsko vytvořit nezáviděníhodný rekord v nejmenším počtu branek v prvním poločase finále EURO, ale na startovní listině je 16 hráčů a ti zbývající si jistě zaslouží obrovské uznání.
Mezi nimi byl vysoce zapamatovatelný výkon Tobiase Reichmanna, který se na pravém křídle stal nejlepším střelcem Německa na této akci (46 gólů) a druhým celkově a vysloužil si také místo v All-star týmu na svém postu. V zadních řadách hrál velkou roli Steffen Fäth, který vstřelil 30 gólů a stal se druhým nejlepším střelcem Německa a s 29 asistencemi se umístil také na pátém místě v celkovém pořadí.
Kai Häfner a Julius Kühn přišli do týmu pozdě jako náhradníci za zraněné, ale Häfner se stal se sedmi góly nejlepším střelcem finále a oba byli rozhodující při semifinálové výhře nad Norskem.
- Kiril Lazarov, Severní Makedonie
Těžko říct, zda jsou Makedonci pyšnější na Kirila Lazarova nebo na svého Ajvara, ale Lazarov je rozhodně na prvním místě – a to z dobrého důvodu. Lazarov je možná jedním z největších neopěvovaných hrdinů EURO, pokud jde o dekorování tituly, ale v žádném případě není přehlížen, pokud jde o uznání individuálních výkonů.
Až do doby, než se Sagosen na EHF EURO 2020 trefil 65krát, byl Lazarov s 61 góly v roce 2012 rekordmanem v počtu vstřelených branek v jednom ročníku této akce. Za zmínku stojí, že Sagosen odehrál na EHF EURO 2020 devět zápasů, zatímco Lazarov v roce 2012 sedm.
Ačkoli si ve všech významných soutěžích – na EURO EHF, mistrovství světa a v Lize mistrů EHF – odnesl korunu pro nejlepšího střelce, nikdy během působení v národním týmu nezískal ocenění All-star týmu. Jeho šance však není promarněna, neboť ikona makedonské házené je nyní trenérem národního týmu a kdo ví, čeho může ve své nové roli dosáhnout?
- Filip Jícha, Česká republika
Česká spojka vstřelila na šampionátu 2010, kde jeho tým skončil osmý, 53 branek. Jak Jícha, tak druhý nejlepší střelec Luka Zvizej (Slovinsko) odehráli o dva zápasy méně než další v celkovém pořadí podle počtu vstřelených branek.
Později v roce 2010 Jícha získá svou první trofej v Lize mistrů EHF s týmem THW Kiel, který nyní trénuje. Byl také vyhlášen Světovým hráčem IHF roku 2010, částečně za své výkony na EURO.
- Kasper Hvidt, Dánsko
Před Niklasem Landinem tu byl Kasper Hvidt. Skutečný hrdina Dánska, který však navzdory mnoha vynikajícím výkonům na EURO získal trofej pouze jednou.
Hvidt dosáhl na medaili nejméně čtyřikrát, než konečně vystoupil na nejvyšší stupeň vítězů na EURO, přičemž Dánsko získalo bronzovou medaili v letech 2002, 2004 a 2006. V roce 2008 měl na krku konečně medaili zlatou a byl jmenován brankářem All-star týmu poté, co dosáhl nejlepších statistik na svém postu.
Hvidtovi se jistě dostalo pozornosti, ale vzhledem k tomu, že Landin nastoupil na jeho místo, nebyla mezera, která po něm zůstala, tak znatelná a mimo Dánsko se na něj možná nebude vzpomínat tak, jak by si zasloužil.
- Andrej Lavrov, Rusko
Pokud mluvíme o ikonických hráčích, Andrej Lavrov patří k výjimečným. Tento brankář vyhrál všechny významné mezinárodní tituly, které jsou v házené k dispozici, a je s pěti olympijskými účastmi v házené spolufavoritem na rekord.
Jeho olympijský rekord je nepřekonatelný, ale na největší slávu na EURO EHF dosáhl pouze jednou, a to v roce 1996, kdy Rusko získalo na šampionátu své jediné zlato. Lavrov získal stříbro také v letech 1994 a 2000.
Lavrov nebyl v žádném případě přehlížen, jeho přínos k úspěchům jeho země dobře obstál ve zkoušce časem a navzdory některým prohraným finále se stal dokonce mnohem uznávanějším. Jeho status žijící legendy se upevnil, protože prostor, který za sebou zanechal, byl stále znatelnější.