České dorostenky se sešly v Polsku k týdenní tréninkové přípravě. V jejím závěru sehrálo družstvo v Polsku také své první mezinárodní zápasy.
Předcházela jim na reprezentační poměry velmi specifická dvoufázová příprava. „Museli jsme pracovat s faktem, že většina z hráček neměla téměř dva měsíce žádnou specializovanou házenkářskou přípravu, zápasy nevyjímaje. Tréninkový proces jsme nutně museli obohatit o pomalejší rozjezd tvořený individuálními herními činnostmi, velmi opatrně nastavovat zatížení a vzájemné kontakty. Nechyběly ani dvě tréninkové jednotky věnované stabilizačním a kompenzačním cvičením,“ popisoval specifickou náplň kempu trenér dorostenek Michal Červenka a dodal: „Jsme rádi, že jsme i přesto zvládli všechno, co bylo v plánu i po stránce budování týmové koncepce. Přirozeně v ní převládaly útočné činnosti. Zopakovali jsme všechno, s čím se první část hráček seznámila na našem jediném dosavadním kempu v říjnu v Kutné Hoře. Pomaleji jsme se dostávali k obranným záležitostem, vlastně jsme si v nich jen připomněli základní záležitosti našeho obranného systému 0:6.“
Po osmi trénincích ve čtyřech dnech pak hráčky nastoupily ke svému prvnímu utkání v tomto složení. „Pro dvě třetiny hráček to byla první zkušenost s mezinárodní házenou. Naším cílem bylo vidět v akci všechny hráčky. Za svůj přístup na celé akci si to zasloužily. Povedlo se nám to podle plánu. Nahrálo nám i to, že deset minut na této úrovni a v této situaci se ukázalo přesně dostačující i z kondičního hlediska,“ vysvětlil další aspekty přípravného zápasu v současné sportovní situaci Červenka.
„I přesto, že jsme se skoro tři čtvrtiny prvního zápasu drželi v odstupu čtyř branek, po nepovedené desetiminutovce jsme odešli vysoko poraženi. Bojovali jsme s důrazem v obraně, s přibývajícím časem nás domácí přetlačily hlavně hrou přes pivota. Přidáme-li k tomu i velké množství ztracených přihrávek, dalších technických chyb a nepřesnosti v koncovce, které soupeř nemilosrdně trestal z rychlých útoků, máme pojmenované důvody porážky,“ nehledal výmluvy Červenka. Viděla ale i pozitiva: „Nicméně nám tento zápas přinesl cenné poznatky. Snažili jsme se o rychlou hru i z druhé vlny a vstřelili tak poměrně hodně branek, aniž by nás soupeř přerušil, naše křídla byla často volná v trhácích, hlavně v prvním poločase se nám podařilo získat i několik přihrávek do pivota a brankářky si připsaly cenné zákroky.“
Čtvrtek 17. 12. 2020 Polsko – Česká republika 31:22 (13:10) Sestava a branky: Rafajová, Stojarová, Wizurová – Kubálková 3, Doležalová 1, Kapusniaková, Skácelová 3, Jirásková 1, Jestříbková, Pejšová, Dvořáková 1, Gabrhelová 1, Protivová 2, Schreibmeierová 2, Vávrová 2, Rodeková 1, Karlíková, Šimková 4, Müllerová 1, Řádová, Rajová |
Po důkladné analýze nastoupilo družstvo v Polsku k odvetě. „Společně jsme s hráčkami tyto příčiny na poradách pojmenovali a podívali se na naší hru na videu. Co je podstatné, hráčky dokázaly tyto zkušenosti převést do praxe. Markantní rozdíl se projevil celkově v daleko pohyblivější hře. Soupeřky stálo najednou daleko více sil proniknout skrz obranu nebo dostat míč k pivotce. Neslevili jsme ani z trendu svižného přechodu do druhé vlny rychlého útoku a znovu z ní dávali poměrně dost branek, aniž soupeř stačil naši akci přerušit. Neprohráli jsme ani jedno z našich oslabení. Naše hra v útoku byla celkově daleko organizovanější. Vlastně jsme celý zápas vedli, paradoxně hned poté, co jsme se utrhli na čtyři branky, domácí snížili na rozdíl jednoho gólu. Nakonec jsme zvládli i dramatickou koncovku a dali si tak na dort vydařeného soustředění i pomyslnou třešničku,“ těšila trenéra Červenku závěrečná výhra 26:25.
Pátek 18. 12. 2020 Polsko – Česká republika 25:26 (11:14) Sestava a branky: Rafajová, Stojarová, Wizurová – Kubálková 1, Doležalová, Kapusniaková, Skácelová 3, Jirásková, Jestříbková, Pejšová 1, Dvořáková 3, Gabrhelová 2, Protivová 3, Schreibmeierová 3, Vávrová, Rodeková 4, Karlíková 2, Šimková 3, Müllerová, Řádová, Rajová 1 |
Přesto trenér ví, že družstvo čeká ještě spousta práce. „Naše předvedené výkony mají ještě poměrně daleko k našim nárokům, a ještě dále k ideálu. Nicméně je dobré vědět, kudy vede cesta. A vyznačit její směr bylo hlavním cílem této akce. I ve složitých podmínkách současné doby potvrdila svou důležitost. Věřím, že si všichni přejeme, abychom mohli v naší společné cestě pokračovat a třeba na ní nasměrovat i jiné hráčky,“ zamýšlí se Červenka.
„Ty, které s námi byly na tomto srazu, zaslouží ocenění. Nejen za přístup a plnění házenkářských i neházenkářských aktivit výcvikových táborů, ale i za to, jak si poradily s nástrahami této doby. Týden života v „bublině“ za dodržování všech opatření a bez možnosti opustit sportovní komplex nebyl snadný. Místo procházky venku si hráčky procházely měřením nové platformy ČSH. Zjistili, jak jsou na tom v rámci mobility či se složením těla. Výstupy z měření mobility budou k dispozici i trenérům v mateřských klubech. A hlavně: nikdo se nezranil!“ uzavřel svůj komentář trenér dorosteneckého týmu.
Zdroj: ČSH