Jaká bude společná linie 18 dvojic rozhodčích, které budou řídit zápasy na EHF EURO 2022 mužů? Na co se soustředila – a soustředí – příprava rozhodčích na vrcholnou akci v lednu v Maďarsku a na Slovensku? Jak budou některé fauly či zákroky sankcionovány a trestány? Jaká je nová linie progresivního trestání během EHF EURO? Odpovědi na všechny tyto a mnohé další otázky týkající se rozhodčích naleznou všichni trenéři na speciálně vytvořeném videoportálu EHF.
Technická komise rozhodčích EHF (TRC), konkrétně její vedoucí Dragan Nachevski, sestavila pro přípravu týmů téměř 100 videosekvencí s příklady a komentáři TRC. Tento materiál poskytuje trenérům klíčové body, jako je pasivní hra, křídelní hra, hra pivotů, postupné trestání nebo útočné fauly.
„Všechny federace obdržely odkazy ke stažení všech těchto videí v polovině prosince, takže všichni doufáme, že trenéři měli dostatek času tyto scény zhlédnout a pochopit náš způsob rozhodování na EURO EHF,“ řekl Nachevski pro eurohandball.com.
„Nikdo nemůže říct, že nevěděl, protože dostali naše podklady. Nemůžeme všechno změnit na jednom jediném turnaji, ale doufáme, že EHF EURO 2022 je dobrým začátkem pro tento nový způsob rozhodování.“
Jeden z klíčových bodů se týká progresivního trestu: „Analyzovali jsme, že rozhodčí ukazují příliš mnoho žlutých karet jen proto, aby je ukázali, takže musíme jejich počet snížit,“ říká Nachevski. „Zavedeme nové způsoby progresivního trestání, protože i počty červených karet byly v posledních dvou letech příliš vysoké, hlavně v Lize mistrů EHF mužů.
„Potřebujeme více dvouminutovek a méně červených karet. Dali jsme dohromady 50 procent příkladů z posledního EHF EURO a pak 50 procent z posledních dvou let, abychom ukázali vývoj – a ukázali, že bylo mnoho případů, kdy by stačilo dvouminutové vyloučení.“
K tomuto tématu bylo sestaveno 26 videí a TRC zdůrazňuje, že „situace, které jsou nejvhodnější pro použití žluté karty, jsou následující: Nerespektování třímetrové vzdálenosti, zachycení přihrávky nohou, simulování a systematické narušování brankového území ze strany obrany a podobně“.
Jasně se rozlišuje mezi fauly, které budou potrestány tradičním způsobem (počínaje žlutou kartou), a těmi, které jdou nad rámec obvyklé tradice a budou potrestány buď okamžitým dvouminutovým vyloučením, nebo dokonce přímou diskvalifikací, jako jsou fauly spáchané s vysokou intenzitou nebo proti rychle běžícímu soupeři, dlouhé držení soupeře nebo stahování hráče k zemi, fauly proti hlavě, krku nebo šíji, tvrdé údery proti trupu nebo házecí ruce, pokusy o ztrátu kontroly nad tělem soupeře, strkání ze strany nebo zezadu do soupeře, který běží nebo skáče – to vše se trestá dvěma minutami.