O dění v oddíle, pracovním vytížení v nové funkci a tak obecně …
Ahoj Míro,
V létě jsi opustil zaměstnání ve státní sféře a vrhnul jsi se na práci zabývající se výhradně házenou a s ní spojenou agendou jak na krajské úrovni, tak i oddílové. Můžeš nám prozradit o jakou funkci(ce) se jedná, v obrysech nastínit co nová práce obnáší?
Po 21 letech jsem opustil zaměstnání ve státní službě a chtěl jsem udělat změnu. Přispělo k tomu, že ČSH ke dni 30.6. 2020 ukončil projekt RHC a přišel na svět nový projekt Krajský trenér (tuto pozici od 1.7.2020 zastávám) a Krajský manažer (Eva Krausová). Vzhledem k tomu, že již v minulosti jsem měl na starosti projekty ČSH spojené s mládeží (desetiboj, žákovské liga, vedení talentované mládež výběry, olympiáda mládeže atd.) a tato práce mě bavila tak jsem využil možnosti to zkusit dělat na plný úvazek. Smlouvu mám na 3. roky tedy do 30.6. 2023. Tak uvidíme, jak se bude dařit až toto období budeme hodnotit. Hlavním náplní mojí činnosti na krajské úrovni bude vést talentovanou mládež do 15 let (U15) s ní spojené tréninkové kempy, výběru pro budoucí reprezentaci (Nymburk U15) turnaje jak mezi ostatními kraji v ČR, tak i na mezinárodní úrovni. Olympiáda mládeže, které se uskuteční v Olomouckém kraji v roce 2021. Dále provádět ukázkové tréninkové jednotky v klubech Jčk a testování fyzických předpokladů hráčů, hráček. Trenérské semináře jak doškolovací (kreditové), tak licenční pro skupinu „C“. Dále v Jčk provádět nábory na ZŠ pro házenou, založení kroužků v družinách a následně nastartovat školní ligy. Pokusit se rozšířit hráčskou základnu (nábory, propagace našeho sportu). Veškerá tato činnost je ve spolupráci s Krajským manažerem. V současné době ovlivněné (Covid 19) je hlavní náplní organizace nových termínů všech odložených akcí (trenérské semináře, testování mládeže, krajské soutěže, vkládání tréninkových jednotek v programu XPS, přípravy na akce v roce 2021).
Momentálně v oddíle zastáváš dvě funkce, předseda oddílu a trenér mladších dorostenek. Obecně řečeno, práce s mládeží zastává výchovnou roli a určitě má význam. Přesto, není té házené někdy příliš?
Je pravda, že do současné doby nebylo moc dní bez házené. Veškerou dovolenou a volný čas jsem trávil na házené. Ani jsem si to neuvědomil kolik času jsem tomu věnoval. Nyní kdy jsem se stal KT tak mi přibyly další povinnosti spojené s házenou. Myslím, že se dá skloubit povinnosti KT s prací v klubu. Na prvním místě jsou povinnosti vyplívající ze smlouvy KT (to je podobné jako v mé předešlé práci) a ve volném čase se věnuji klubu. Výhoda je, že se ať dělám, co dělám tak je to pořád pro házenou. Vzhledem k tomu jaká je doba s epidemií tak jsem teď hodně omezen s trenérskou prací a více se věnuji administrativním věcem a organizačním. Musím přiznat, že dny bez házené jsou pro mě spíše výjimkou, ale rád si od toho kolotoče odpočinu.
Ze všech sportů a obecně ze společnosti se ozývají hlasy o nezájmu dětí o sport. Jihočeský kraj byl vždy takovým chudým příbuzným na házenkářské mapě, pouhých 10 registrvaných klubů v kraji je žalostně málo. Jak se má situace co se týká celkové členské základny v kraji? Pokud bys měl srovnání s jiným halovým sportem.
Se sportováním dětí je to všeobecně na horší úrovni z důvodu v jaké době žijeme a možnosti, které doba přináší. Myslím si, že děti si rádi hrají a sport je hra. Vzniká problém, kdy se ze hry stane dřina, tam vidím velkou úmrtnost dětí. Sport dělají jako doplněk, když mají čas není to u nich na prvním místě. To je úkol pro nás pro trenéry vzbudit v dětech zájem o sport, aby ho měly rádi a nekončily. S tím nám musí pomoci také rodiče, aby své děti vedli ke sportu. V kraji máme v současné době aktivních 7 klubů. (Strakonice, Písek, ČB, JH, Sezimovo Ústí, Milevsko, Třeboň).
Nemám v současné době konkrétní přehled, jaká je situace v ostatních halových sportech, ale co vím tak je situace obdobná jako v házené.
O finanční náročnosti sportu obecně se toho hodně píše a diskutuje co by se mělo zlepšit atp. Jaká je struktura financování našeho oddílu a jak s financemi „pomáhá“ město? Mám na mysli pronájmy sportovišť atp.
V minulosti jsme dostávali finance z Jihočeského kraje, Město Strakonice přispívá na nájmy sportovišť, na činnost mládeže, podpora jednotlivých akcí a největší dotace je z MŠMT „Můj klub“ a finance od sponzorů. Tam je velký prostor pro zlepšení. V současné situaci víme, že podpora ze strany dotační politiky bude omezena (covid). Z MŠMT a od roku 2021 NSA je opětovně vypsán, jedné se o dotaci do sportu „Můj klub“.
V poslední době se objevila informace o tom, že by v areálu gymnázia měla stát další hala. Tlaky na výstavbu obloukové haly pro oddíl florbalu na ploše dnešního hřiště s umělým povrchem jsou také známy. Nemáš pocit, že v těchto rozhodováních chybí koncepce nebo logická úvaha? Dát hlavy dohromady a postavit stánek se vším všudy?
K tomuto tématu se již vyjadřuji řadu let. Stále se nic moc neděje. Vše souvisí s financováním veškerých investičních akcí ve městě. Poslední variantou je, že se postaví odpovídající sportovní hala v areálu strakonického gymnázia, kterou by využívali házenkáři a florbalisté. Zda hala bude splňovat podmínky, které jsou dány pro nejvyšší soutěž mužů (extraliga) to nevím přesně. My jako klub jsme poslali na město podmínky z ČSH, jaké má hala splňovat parametry. Tak uvidíme. Jak jsem již uvedl, předložili jsme pěkný návrh na výstavbu sportovního zázemí v místě současné obloukové haly, ale vše je závislé na možnosti města a získání dotace na výstavbu odpovídající haly.
Naše oblouková hala je v porovnání s ostatními poměrně mladá (dostavěno ve 2009), přesto by si zasloužila trošku oprášit kabát. Existuje zpracovaná studie poměrně rozsáhlé rekonstrukce, vybudování technického zázemí, navýšení kapacity hlediště, prostor pro regeneraci, restaurace. Má toto šanci na realizaci nebo jaký je momentální stav?
Momentální stav je na bodu nula. Jak jsem uvedl, vše závisí na financích. Zřejmě neumím lépe představit náš záměr a získat podporu pro jeho realizaci. Již v minulosti jsme měli plány získat centrum talentované mládeže do Strakonic, to se nepodařilo z důvodu personálního obsazení (trenér na plný úvazek + další osoby zajišťující chod centra) a odpovídající zázemí. V současné době bychom dokázali zajistit personálně chod centra mládeže, ale chybí nám stále odpovídající zázemí. Od doby, co se naposledy jednalo o tom, že nemáme odpovídající zázemí na zřízení centra pro talentovanou mládež uběhlo již 8 let.
Před lety se odhlásila, resp. nepřihlásila soutěž ve druhé lize žen. Společně s Romanem Plojharem a Martinem Harantem vedete nadějné ročníky dívek, které momentálně vedou tabulku 1. ligy mladších dorostenek. Teoreticky bychom tedy mohli do 3-4 let ve Strakonicích znovu chodit na ženskou házenou. Bude mít oddíl zájem budovat perspektivní tým nebo nechá talentovaným hráčkám volnou ruku, pokud by přišla nabídka?
Je to již 7 let co ze Strakonic odešla II. liga žen. V současné době je stav takový, že zde máme družstvo ml. dorostenek v I. lize a níže všechny dívčí kategorie. Už teď nám daly pomocnou ruku hráčky z Třeboně, které u nás hostují. Díky dobré spolupráci s trenérem Třeboně Radomírem Schreibmeierem jsme dokázali toto družstvo postavit. Dále v družstvu jsou již hráčky od Martina Haranta, které jsou ještě věkem st. žačky. Z tohoto vyplívá, že postavit dospělou složku bude velice komplikované. V družstvu jsou reprezentantky U 15 Barbora Plojharová, Veronika Vávrová, Eva Kordíková, Simona Schreibmeierová, Laura Dvořáková, které již dostávají nabídky z jiných klubů. Dále naše hráčky věkem ml. dorostenky hostují do I. ligy st. dorostenek v klubu DHC Plzeň (Barbora Plojharová, Veronika Vávrová, Eva Kordíková, Barbora Hanzelínová, Anežka Kadlecová + naše st. dorostenky Klára Divišová, Sára Nejedlá) v Sokolu Písek máme na limitovaný přestup naší st. dorostenku Karolínu Houskovou. Vše bude záležet na holkách, jak se do budoucna rozhodnou, zda zkusí házenou na jiné úrovni, nebo půjdou cestou vybojovat ve Strakonicích minimálně I. ligu žen a v úzké spolupráci z Pískem vytvořit zde rezervu pro Interligový tým Písku. Tento scénář je připraven a půjde realizovat jenom v případě, že klub bude v dobré finanční kondici a bude se dařit vychovávat nové mladé hráčky.
Díky za tvůj čas a fofr jakým jsi dotazy zpracoval.
Zdravím touto cestou všechny házenkáře.
Líbí se mi způsob, s jakou vervou se Jindra Kosák pustil do oživení našich stránek. I když živá házená je něco docela jiného, přece jen nejsme tak úplně bez. Jindro vydrž! Celému managementu (Míra, Eva a spol.) přeji výdrž a pevné nervy.
Pepík D.