Rusové chtějí změnit rutinní přístup

Rusko, kdysi velmoc evropské mužské házené, utrpělo několik kroků zpět, což vedlo k jeho první nekvalifikaci na EURO 2018 a prohře ve všech zápasech na EHF EURO 2020.

Od března 2020, kdy byl Velimir Petkovič jmenován novým trenérem, rychle dohlíží na celkovou proměnu ruského týmu se spoustou nových jmen a novou mentalitou, připravenou v příštích letech zvrátit nepříznivý vývoj.

Tři otázky před EHF EURO 2022 mužů:

  • Může Velimir Petkovič stát v čele týmu, který zastaví vyjeté koleje?

Rusko vyhrálo pouze pět z posledních 24 odehraných zápasů na závěrečném turnaji EHF EURO a zároveň poprvé v roce 2018 zaznamenalo nekvalifikaci na evropský prémiový turnaj. Jejich 22. místo a první turnaj bez alespoň jedné remízy na EHF EURO 2020 si vyžádaly rychlou akci, neboť 4. března 2020 byl jmenován zkušený trenér Velimir Petkovič, aby se pokusil zastavit rutinu.

Rusko skončilo na mistrovství světa mužů IHF 2021 na 14. místě, pyšnilo se lepším útokem a silnějším týmovým duchem a ve skupině, v níž byly také Česká republika, Ukrajina a Faerské ostrovy, prošlo bez porážky a vybojovalo si první místo ve 2. fázi kvalifikace na EHF EURO 2022. Rusko vypadá lépe v útoku, má dobré možnosti v obraně a bude usilovat o první vítězství v zápasech na EURO EHF po šesti letech, když v předkole porazilo Černou Horu 28:21.

  • Bude nová generace úspěšnější?

Na EHF EURO 2020 se Rusko pyšnilo obrovským množstvím zkušeností, v čele s hráči jako Pavel Atman, Timur Dibirov, Gleb Kalaš nebo Sergej Gorbok. Ti všichni jsou nyní mimo hru, a tak v Rusku zůstává nová generace, která se pokusí své výkony vylepšit. Z 22 hráčů, které Petkovič jmenoval v prozatímním kádru, je pouze pět starších 30 let, přičemž dva z nich dosáhli třicítky teprve loni. Věkový průměr týmu není nízký, činí 26,6 roku, přesto má Rusko spoustu talentů připravených využít své šance již nyní.

  • Je ruská liga dostatečně silná na to, aby vychovala dobré hráče?

Z dvaadvacetičlenného kádru vybraného Petkovičem před startem EHF EURO 2022, který se vydal do přípravy v Novogorsku, pouze pět hráčů působí v jiných ligách než v Rusku. Dva z nich, beci Dmitrij Žitnikov a Sergej Mark Kosorotov, hrají za polský celek Orlen Wisla Plock, bek Dmitrij Santalov má smlouvu s běloruským týmem Ligy mistrů EHF HC Meškov Brest a další dva beci, Michail Vinogradov a Sergej Kudinov, hrají za Bregenz Handball a Chartres MHB.

Hlavní jádro kádru však hraje v Rusku, osm hráčů pochází z Čechovských medvědů a pět z CSKA. Zatímco Medvedi se v posledních dvou sezónách nekvalifikovali do Ligy mistrů EHF mužů a v letošní sezóně v prvních šesti zápasech Evropské ligy EHF mužů zvítězili pouze jednou, CSKA se nepodařilo postoupit do skupinové fáze druhé nejvyšší evropské soutěže, když ho v kvalifikaci vyřadil USAM Nimes Gard. Je proto otázkou, zda je jádro týmu prověřeno tak, jak tomu bude pravděpodobně na EHF EURO 2022, kde na Rusko čekají velké výzvy.

Pod drobnohledem: Sergej Mark Kosorotov

Dvaadvacetiletý levý bek už má za sebou debut na EHF EURO 2020 v dresu Ruska, ale nedokázal zabránit tomu, aby se jeho tým poroučel domů už po úvodním kole, kdy byl smeten svými soupeři. Kosorotov má za sebou již tři finálové turnaje a s 26 góly se stal nejlepším střelcem Ruska na mistrovství světa IHF mužů v roce 2021 a doufá, že stejné úrovně konzistence dosáhne i na EHF EURO 2022.

Poté, co letos v létě změnil tým a přestoupil do polského giganta Orlen Wisla Plock, si nevede jinak než skvěle a stal se nejlepším střelcem svého týmu v Evropské lize EHF mužů. Kombinace jeho házenkářského IQ a razantních střel může opět vyniknout a může pomoci zvýšit šance Ruska na postup do hlavního kola i tentokrát.

Sebevědomí

„V předkole nevidím žádného soupeře, proti kterému bychom neměli šanci. Budeme se snažit získat převahu v každém zápase,“ řekl trenér Ruska Velimir Petkovič. Zkušený trenér oživil mužstvo, které na mistrovství světa mužů IHF 2021 skončilo na 14. místě. Změna mentality a taktiky pomohla Rusku k větší aktivitě v zápasech a mohla by také povzbudit mladé hráče, aby se více zapojili do práce pro tým.

Zábavný fakt

Přestože se Rusko od EHF EURO 2000 nekvalifikovalo na finálový víkend, je stále na šestém místě v historické medailové tabulce se zlatou medailí z roku 1996 a dvěma stříbrnými medailemi z let 1994 a 2000.

Rusko a Švédsko byly jediné dva týmy, které se probojovaly do finálového víkendu v každém z prvních čtyř ročníků EHF EURO. Od roku 2006 Rusko neskončilo výše než na devátém místě – v letech 2014 a 2016.

Co říkají čísla

6 – Rusko v současné době drží na EURO EHF sérii šesti zápasů bez vítězství, která se datuje od roku 2016. Jejich nejhorší sérií v soutěži byla série devíti zápasů, která trvala mezi lety 2010 a 2014.

Minulé úspěchy

Účast na EURO mužů (včetně roku 2022): 14
Vítězové (1): 1996
Druhé místo (2): 1994, 2000
Čtvrté místo (1): 1998
Páté místo (2): 2002, 2004